FC Zlín oficiální web

Osm desetilétí fotbalu ve Vlachovicích

12.07.2023

Počáteční zmínky o neorganizované tělovýchově ve Vlachovicích, se datují k roku 1922. Místní Sokol se v daném čase zaměřuje především na cvičení na nářadí a částečně také na fotbal a volejbal.

V roce 1943 (24.09.1943) se oficiálně registruje Sportovní klub Vlachovice do regionálních fotbalových soutěží .Bylo vybudováno fotbalové hřiště „ Na Lovisku“, jehož součástí byly také dřevěné šatny. Finančně klub podporovali zejména místní  „pilař“ Čeněk Žáček a řezník Vincent Remeš. Toto hřiště bylo využíváno až do roku 1951, kdy následovala jeho rekonstrukce. V novodobé historii dosáhlo  mužstvo Vlachovic největšího úspěchu v roce 1998, a to postupem „A“ týmu do krajského přeboru, které v tom čase trénoval bývalý hráč FC Zlín Vladislav Straka.

SK VLACHOVICE - SG FC ZLÍN 2:4

Hlavní trenér Miroslav Polášek sice přenechal vlastní řízení utkání nastupujícímu trenéru Ivanu Blahovi, nominoval však základní sestavu do utkání v tomto složení:
PAVELKA - ČELŮSTKA,VÁŇA, HELLEBAND, SUSKÝ - MACHŮ,ONDA „C“, RYŠKA, NOVOTNÝ - JAROŠ, MÁČALA. (Na střídání připraveni: Kratochvíl, Kukla, Murka, Červenka, Čabla, Košař, Drábek, Sklenář, Zámorský, Bača)
Branky: 2x Doruška - Bača, Onda, Máčala, Jaroš

Utkání po dohodě trenérů obou mužstev se hrálo na 2 x 30 minut, což vzhledem k věkovým průměrům hráčů a úmornému vedru (asi 31 – 33 stupňů celsia) maximum. Soupeř se na utkání s námi systematicky připravoval výběrem hráčů a absolvoval několik společných tréninkových jednotek. Tato informace se nám potvrdila hned   v úvodu utkání, kdy soupeř až do 15min nám byl naprosto vyrovnaným soupeřem. Po krátké přestávce  (pitný režim), se však naše hra zlepšila, kdy následovala z naší strany řada zdařilých kombinací a brejků, po kterých v rozmezí dvou minut se dostávám do vedení 0:2 brankami Bači a Sklenáře. Branku tohoto hráč však rozhodčí neuznává, z důvodů nepříjemného zranění domácího brankáře (vlastní chybou), což jsme sportovně přijali a akceptovali stav 0:1.Měli jsme znatelnou převahu, kterou potvrdil po ekcelentní kombinaci Martin Onda brankou na 0:2. Poločas se pro ošetřování zraněného brankáře prodlužoval o dvě minuty, nás až příliš uspokojovalo vedení o dvě branky a špatné rozehrání po rohovém kopu dovolilo soupeři snížit naše vedení na 1:2. V úplném závěru prodloužení poločasu na hranici trestného území podařenou střelou vyrovnává hráč Dobruška stav utkání na 2:2. Po důrazné domluvě trenérů se naše hra v druhém poločase značně zlepšila, potvrdila se naše herní kvalita a brankami Máčaly ve 44.min a po individuálním prosazení se Ryšky a Jaroše, zvyšuje Jirka Jaroš na konečných 2:4 a to ještě Martin Bača neproměnil vlastní sólo přes celé hřiště.

Trenéři a vedení SG FC Zlín děkují pořádajícímu klubu za organizační zajištěnost tohoto utkání a příznačnou pohostinnost, našim hráčů pak za zodpovědnou reprezentaci našeho klubu FC Zlín. Příští utkání sehraje mužstvo SG FC Zlín 02.09.2023 v Loukách, k 90. výročí založení místního fotbalového klubu.